Hudslipning Keratosis Pilaris - ansikte/arm

Gilda Salong Göteborg

Hudslipning Keratosis Pilaris, ansikte/arm

Denna behandling behandlingen är framtagen särskilt för dig som besväras av keratosis pilaris – små, sträva knottror som kan uppstå i ansiktet eller på armar.

Notera: Denna behandling utförs på ansikte eller armar. För resten av kroppen bokas istället ”Hudslipning Keratosis Pilaris, kropp”.

Vad är keratosis pilaris?

Keratosis pilaris är hudtillstånd som uppstår när ett överskott av keratin blockerar hårfolliklarna. Detta leder till små, knottriga upphöjningar och en torr, ojämn hudtextur som ofta kallas ”kycklinghud”. Tillståndet är helt ofarligt, men kan behandlas för att få en slätare och jämnare hud.

Hur görs behandlingen?

Målet med behandlingen är att lösa upp keratinpluggarna. För att detta ska ske utförs en mekanisk hudslipning med pimpsten och mikrokristaller i kombination med en kemisk peeling med AHA-syror på det drabbade området. Om lämpligt utförs även lymfmassage för att främja cirkulationen. Behandlingen avslutas med en retinolkräm (Vitamin A) som stimulerar cellförnyelse, lugnar inflammation och hjälper till att normalisera keratinproduktionen för ett mer långvarigt resultat.

Om lämpligt utförs även lymfmassage för att främja cirkulationen. Behandlingen avslutas med en retinolkräm (Vitamin A) som stimulerar cellförnyelse, lugnar inflammation och hjälper till att normalisera keratinproduktionen för ett mer långvarigt resultat.

Fördelar med behandlingen

Kombinationen av hudslipning och AHA-syror ger en kraftfull dubbelverkande effekt:

  • Mekanisk peeling tar bort det yttersta hudlagret och förbättrar AHA-syrornas genomträngning
  • AHA löser upp keratinpluggarna och gör slipningen mer effektiv
  • Huden upplevs slätare, mjukare och mindre knottrig
  • Retinol motverkar att knottrorna återkommer och ger en mer hållbar förbättring över tid.

Eftervård och uppföljning

Efter behandlingen kan huden bli röd, fjälla och flagna några dagar – ett tecken på att cellförnyelsen är igång.

Följ alltid rekommendationerna nedan för bästa resultat och för att minska risken för biverkningar.

  • Huden blir extra känslig efter behandlingen, därför ska du inte rengöra, använda makeup, träna, simma eller röra området samma dag.
  • Använd inte peeling produkter under pågående kur.
  • Sola inte minst två dagar innan och en månad efter avslutad kur. Använd därefter spf 50+ när du vistas i solen.
  • Raka inte området på 24 timmar.
  • För bästa effekt bör du använda rekommenderad hudvård hemma.

Hur många behandlingar behövs?

Behandlingen kan göras som enstaka tillfälle eller som en kur. Redan efter första behandlingen upplever de flesta en slätare hud med mindre knottror. För ett mer varaktigt resultat rekommenderas en kur på cirka 5–10 behandlingar, 1–2 gånger per vecka under ungefär 5 veckor.

Det är viktigt att känna till att keratosis pilaris är ett långvarigt hudtillstånd och att det kan vara svårt att få bort knottrorna helt. Däremot kan hudens struktur förbättras markant, och knottrornas synlighet minska betydligt med regelbunden behandling och rätt hudvård.

Vår utbildning

Ta del av Sveriges mest kompletta hud- och spaterapeututbildning med både nationella och internationella examen.

Osäker vilken behandling som passar?

Du kan alltid kontakta oss för rådgivning och bokning. Maila oss: salonggbg@gildaskolan.se (ej bokning via mail)

Eller ring oss : 031-16 06 00